Hayat Arkadaşı Arayanların Önem Vermesi Gereken Yerler

22
Kas
Hayat Arkadaşı Ankara

Hayat Arkadaşı Arayanların Önem Vermesi Gereken Yerler

Bir çoğumuzun sürekli düşündüğü bir olgu vardır;” Hayat arkadaşı arıyorum”. Fakat bu hayat arkadaşını ararken nelere dikkat etmesi gerektiğini bazen unuturuz. Bu yazımızda hayat arkadaşınızı ararken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri olan aile uyumundan bahsedeceğiz.

Evlilikte ve doğru eş seçimi ailelerin uyumu şüphesiz çok önemli bir rol taşır. Türkiye’de ailelerin gerek eş adayı seçiminde gerekse de sonraki süreçte çocukları üzerinde doğrudan ve dolaylı olarak etkisi vardır. Önceden beri özellikle doğuda süregelen annelerin çocuklarına evlilik için eş adayı arama durumu yerini sosyal medya üzerinden eş bulmaya bıraktı. Ancak her ne kadar sosyal medya ya da arkadaş vasıtasıyla  tanışma, evlenme durumları ortaya çıksa da geçmişten gelen “görücü usulü” hala devam etmektedir.

Hayat Arkadaşı Seçimi’nde Ailenin Rolü

Evlilik ve hayat arkadaşı seçimi kararında ailenin etkisi dolaylı ve doğrudan olarak ele alınabilir. Dolaylı yoldan etki, çocukluk döneminde yaşanan olayların şekil verdiği düşünce ve davranış kalıplarıyla gerçekleşir.

Kadının erkek, erkeğin de kadın modeliyle ilgili düşünce ve davranış kalıplarını anne ve baba şekillendirir. Örneğin bir erkeğin annesi ve kız kardeşi ile kurduğu ilişki, beyninde bir kız modeli oluşturur. Bu model onun karşı cins ile olan iletişimini etkiler. Bu nedenle erkekler annelerine benzeyen kadınlara, kadınlar da babasına benzeyen erkeklere aşık olurlar.

Doğru Eş Seçiminde Ailenin Direk Etkisi

Evlilik kararında ailenin doğrudan etkisi ise; anne ve babanın, çocuğunun doğru karar vermesini istediği için gösterdiği tutum ve davranışlarından kaynaklanır. Genelde anne baba, çocuklarının evleneceği kişi hakkında söz sahibi olmak isterler. Ancak bu durum çoğu zaman bireyin yanlış bir evlilik yapmasına sebep olabilir. Çünkü anne babanın, çocukları üzerindeki yarattığı baskı, doğrudan çocuğun evlenmeyi düşündüğü kişi ile olan iletişimini etkiler.

Örneğin, oğlunun kendi bulduğu bir kız ile evlenmesini isteyen anne modelini düşünecek olursak, oğlunun başka biriyle evlenme isteğini kabul etmeyecek ve olmaması için elinden geleni yapacaktır. Bu durum oğlu ile evlenmeyi düşündüğü kız arasında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durum genç ile annesi arasında  da çatışmaya neden olabilir.

Doğru Eş Seçimi Yapmadığını Düşünen Aile Ne Yapmalı?

Uyarılara rağmen genç hala eş seçiminde ısrar ediyorsa, anne babanın, çocuklarının yaşayıp görmesine razı olmaları gerekir. Çünkü bir genci zorla bir evlilikten kurtarmak onu başka bir yanlış evliliğin kucağına atmak şeklinde sonuç verebilir.

Böyle durumlarda anne babaların objektif davranarak çocuklarının kararlarına saygı göstermeleri gerekir. Özetle çocuk eğitiminde olduğu gibi gencin doğru eş seçiminde de müdahaleci ve kontrolcü anne baba tavrı son derece yanlıştır. Çünkü bu baskıcı tavrın, doğru karar verebilecek genci yanlış bir karara doğru sürükleyebileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Son zamanlarda belki de en çok duyduğumuz cümle “evlenmek için doğru kişiyi bulmak çok zor.” Peki bu cümleyi kurarken evlilik birliğinin gerektirdiği özveri ve sorumluluk kavramları hakkında neler biliyoruz  ya da bunların öneminin ne kadar farkındayız? Belki de hiç farkında bile değiliz. Bu yüzden de sonsuz güzel duygular ve hayaller ile kurulan yuvalar hayal kırıklıkları ile son bulmaktadır.

“EVLİLİK UZUN BİR YOLCULUĞA ÇIKMAKTIR.” Bu Yolcuğu Hayat Arkadaşı ‘nızla yani Doğru Yaptığınız Eş Seçimizle Yapın!

Günümüzde özellikle gençler tozpembe hayaller ve gerçekçi olmayan beklentiler ile evliliğe adım atıyorlar. Ancak evlilik kararı için gerçekçi olmayan parasal değerler, fiziki güzellik gibi nedenlerle temeli atılan bu birliktelikler bitmeye mahkumdur. Halbuki gerçekçi beklentilerin üzerine kurulan evliliklerde temel sağlam olduğu için sorunlar yaşansa bile yeniden toparlanılır.

Beklentiler evliliğe yüklenen anlamı da belirler. Evlilik çok özel bir kurum olması ile birlikte sonsuz saygı, sevgi ve özveri gerektiren bir kurumdur. Dolayısıyla evlilikten beklenti seviyesinin yüksek olması ya da evlilik kurumunun gerektirdiği sorumluluk duygusunu taşımayan kişilerin evlenmesi, sorunların yaşanmasına neden olur. Çünkü yüksek hayallerin karşılanmaması ve  bu yolculuğa “evliliğin  güzel olduğu kadar zorluklarının da olabileceği” bilinci ile çıkılmaması hayal kırıklıklarına yol açar. Bu yüzden, evlilik, uzun bir yolculuğa çıkmak gibi düşünülmeli, iyi ve kötü zamanların da olabileceği hesap edilmelidir.

Sıradaki..

Doğru eş seçimi yaparken hayat arkadaşı ile ailenizin uyumundan bahsettik. Bir diğer konuşulması gereken ve özellikle kadınların ilgi duyduğu nokta ise, burçlara göre doğru eş seçimi olacak. Bu yazımıza da buradan erişebilirsiniz.

Güncel içeriklerimizi ve haberlerimizi takip etmek için Facebook sayfamıza uğrayabilirsiniz;

Online Başvuru için buraya tıklayınız.

 

Leave a Comment